17 WRZEŚNIA MARCIN KLICH

w dniu 17 wrzesnia 2011 o godzinie 18 odbył się w Bazylice na Górze Św Anny przygotowany przez fundację koncert organowy w wykonaniu utalentowanego artysty Marcina Klicha

Program koncertu:

1. J. S. Bach: Preludium i Fuga G-dur (BWV 541)

2. J. S. Bach: Fantazja chorałowa "Wo Gott der Herr nicht bei uns hält" (BWV 1128)

3. D. Buxtehude: Toccata d-moll (BuxWV 155)

4. M. Brosig: Andante As-dur (op. 47, nr 3)

5. C. Franck: Prelude, Fugue et Variation (op. 18)

6. J. Alain: Litanies (JA 119)

Instrument w sanktuarium na Górze Świętej Anny powstał dzięki O. Teofilu Gerardowi Wyleżoł - kapłanowi, zakonnikowi, franciszkaninowi . Ten instrument został od podstaw zbudowany przez czeską firmę Grygara. Na samym szczycie organów widnieje postać św. Cecylii, wyrzeźbiona przez mistrza Zygfryda Grossa ,całość wystroju rzeźbiarskiego jest jego dziełem,  Projekt instrumentu wykonany przez wytrawnego znawcę baroku Georga Mitschke, organy na Górze Świętej Anny należą niewątpliwie do najpiękniejszych na Śląsku, jedynych w pełni barokowych organów zbudowanych w powojennej Polsce.